Kezdő akadémia 1 [HKK kezdő játékosoknak]

Úgy érzem, hogy szinte ma volt 1995, amikor megjelent a Hatalom Kártyái Kártyajáték. Most ránézve a naptárra meg 2023-at írunk. Ez nem csak azt jelenti, hogy ez a játék nagyon sikeres lett, hanem azt is, hogy én közben bazi öreg lettem. Persze nem játszottam mindig. A ’90-es évek végén abbahagytam, s 2018-ban sodorta újra utamba a játékot a szél. Azóta profi játékossá fejlődtem (no jó, csak a pontok alapján), bírói vizsgát tettem, s a helyi versenyeket szervezem. Éppen ezért a helyi kezdő játékosok gyakran tesznek fel, nekem teljesen evidensnek tűnő kérdéseket. A betegségem miatt kicsit nehezen veszem rá magamat bármilyen írásos és videós tartalmak gyártására. Most mégis megpróbálom, s azzal kezdeném, hogy egy régi projektbe vágom a fejszémet. Elkezdem a kezdőknek szánt oktató írásokat, videókat.

Be kell vallanom, hogy a fenti téma nem saját kútfőből pattant ki. Az Alanoros „srácok” (ezzel az erővel én is srác vagyok?) Dév és Zsolti is inspiráltak. Az elmúlt időszakban – mivel nem tudok versenyekre járni – nem követtem annyira a HKK-s életet. Így a YouTube is egyre kevesebb alkalommal ajánl ilyet. A héten azonban megjelent a Legendary Loot Cast #59-ik adása, s az ebben hallottak inspiráltak engem is, hogy belevágjak az írásba. Igyekszem a lentieket mihamarabb videós formába is önteni. Az oldalon korábban is voltak kezdőket segítő írások, például EZ, illetve a folytatásai. Ha gondoljátok olvassátok vissza.

A kártyák idézési költsége (IK) és azok megjelenési formája

S kezdetben vala a kártyák kijátszási, vagy idézési költsége.” – Jó-jó – mondhatjátok – ez uncsi, ez egy tök evidens kérdéskör. Azonban erre az a válaszom, hogy a tapasztalataim alapján kezdő játékosoknak nem feltétlenül az. Így az első körben ezekkel az ikonokkal és jelentésükkel fogok foglalkozni.

Varázspont (vp)

Kezdjük a legalapvetőbb idézési formával, ami a varászpont. Minden lapon, ahol ez az ikon szerepel, ott ilyen idézési költséget kell rajta érteni. Értelemszerűen az ikonba írt szám azt jelzi, hogy a lap idézéséhez mennyi vp-t kell levonni. A mezőbe nem mindig szám szerepel. Lehet oda írva még X, esetleg ?, illetve szám-X is. Ilyenkor a lap szövege lesz az irányadó. Ott kerül ugyanis leírásra, hogy pontosan ezen jelek alatt mit is kell érteni.

Zanszilánk (zsz)

A zanszilánk idézési költség ikonja nagyon hasonló a vp-hez, csak itt narancssárga színű. Ez természetesen nem véletlen. A zsz nagyon sok mindenben hasonlít a vp-hez, illetve nagyon sok mindenben el is tér tőle. Ez talán a legspeciálisabb idézési költség, egy kezdő játékosnak ezt a legnehezebb megérteni. Ugyanis ezt a költséget ki lehet fizetni többféle módon is. Lehet VP-ből, SZK-ból (ld. lentebb), áldozásból (gyűjtőbe dobod az asztalról egy lapodat), valamint – csak építmények esetében – lehet építésből is.

Ezen ikon esetében van még egy megjegyzendő szabály: A zsz idézési költség, ha egy szabály, vagy egy lap, vagy bármilyen hatás hivatkozik rá, akkor varázspont idézési költségnek kell számítani! Ezért van az, hogy 1 vp + 1 zsz idézési költségű lap nem számít vegyes idézési költségűnek (mondjuk Lassan járj esetében). A fenti esetben úgy kell venni, mintha a lapon 2 VP szerepelne.
Ezen felül kezdő játékosok szokták kérdezni miből nem lehet kifizetni ezt a költséget! ÉP-ből, nekronból, a szomszéd asztalról, stb, sajnos nem lehet kifizetni.

Szörnykomponens (szk, vagy csont)

Nézzük a harmadik idézési költség formát, a játékosok által csak csontnak nevezett szörnykomponenst. Ezt legkönnyebben úgy lehet szerezni, ha a gyűjtőbe juttatod az ellenfeled egy szörnyét (leszedéssel, vagy harci fázisban ütéssel). Ilyenkor felírHATod (nem kötelező!) azt a mennyiségű csontot, mely a szörny lapján van a kép alatti sávon. Ebből többnyire tárgyakat, illetve zanszilánk idézési költséget lehet kifizetni.

Itt is fontos megjegyezni, hogy egy szörnyből mindig az ellenfél nyeri ki a szörnykomponenst. Kivétel ez alól, ha az ellenfél feláldozza a lényét, hogy abból bármilyen költséget kifizessen, vagy kör elején csontért dobja gyűjtőbe. Fontos! Ez egyben azt is jelenti, hogyha te lövöd le a saját lényedet, a szörnykomponenst akkor is az ellenfél kapja!

Építő

Építeni egyértelműen elsősorban lények tudnak (ha valami más is képes rá, azt a kártyán külön jelzik). Az épület felépítéséhez annyi aktív lény kell, amekkora számot a bástya ikon tartalmaz. Ehhez a lényeket passziválni kell, tehát a tartalékban kell lenniük. (Fontos! Ha egy lény képessége passziválásra működik, akkor nem tudja mindkét dolgot csinálni.) Vannak a játékban olyan lények, melyek egyszerre több építőt tudnak helyettesíteni. Ha ilyen van, az ehhez szükséges információt mindig az adott kártyalapon jelzik.

Nekron

Az idézési költség, ami „ingyen” van – mondják a profik. (De nem is, miért lenne ingyen? – válaszolják a kezdő játékosok.) De lássuk hogy működik ez az idézési forma: Ha ezt a hatszögletű ikont látod, akkor a lap játékba hozásához paklid tetejéről annyiszor 4 lapot kell a semmibe tenned, amekkora szám benne szerepel. Ez ugye egyéb erőforrást nem érint, így varázspont és egyéb erőforrás híján is ki tudjuk rakni azt a lapot, melyen csak ilyen idézési költség szerepel. Emiatt mondják a tapasztalt játékosok, hogy lényegében „ingyen” van.

Kezdő játékosok ezt az IK-t nem nagyon szokták szeretni, mivel ezzel csökken a paklijuk mérete. Ez érthető, mert ha saját kútfőből dolgoznak – s nem szedik le mások listáját a netről – akkor lesznek fontosabb és kevésbé fontos lapjaik. S ugye ki szeretné, ha a fontos lapok kimennének? Később aztán valahogy lassan mindenki rájön, hogy a pakliban lévő lapok nagy részét egy játékban fel sem húzza. Innen nézve azok a lapok lehetnek a fontos (azaz „kulcslapok”) is. Innen nézve a pakliban lévő lapokat nyugodt szívvel „el lehet égetni„. (S itt szépen képbe is jönnek azok a játékosok, akik imádják a paklikat égetni. Egy ellenük való játékban már sokkal jobban fáj ez a költség. Ugye István? Ugye Botond?)

Áldozás (kivezetett idézési forma)

Végül jöjjön egy olyan idézési forma, ami időközben kivezetésre került, azaz már nem terveznek olyan új lapot, amelyen ez az ikon szerepel. Ez a jelölés lényegében ugyanazt jelenti, mint a zsz költségnél az áldozás. Ennek a lapnak a megidézéséhez annyi lapot fel kell feláldozni (azaz az asztalról a gyűjtőbe dobni), amennyit a szám jelöl a csepp alakú ikonban.

Amiről még szót kell ejteni azok a vegyes idézési költségű lapok. A fenti ikonok bármely kombinációjából származó IK az vegyes idézési költségűnek számít! Kivéve a fent is említett példát, azaz a VP és a ZSZ nem alkotnak vegyes idézési költséget. Egy olyan lapot, amin csak ez a két ikon található ebből a szempontból úgy kell tekintetni, mintha csak VP ikon lenne a lapon.

Ennyi lett volna ez a rövid írás, remélem tudtam segíteni vele néhány kezdőnek. Legközelebb az istenekről és a lapok színéről lesz szó! Addig is jó játékot mindenkinek!

Címke , , , .Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük